pátek 15. února 2008

Projekt 365-co to znamená.

Našla se jedna dobrá duše (za čímž jí převeliký dík), která přeložila text z prvního odkazu....

Takže něco málo o projektu 365
lidé často popisují, jak jim "celý život proběhl před očima", když prožijí nějakou traumatickou událost.
když začal Taylor McKnight pořizovat snímek každého dne, v lednu 2004, netušil, že projekt nebude pouze upomínkou na celý rok, ale že mu také pomůže ujasnit si, co je v jho životě důležité.
ať už to byly jeho vztahy, kariéra, jeho smysl pro módu, zaznamenávání každého dne ve fotografii vytvořilo bohatou obrazovou historii jeho života..a navíc se stal lepším fotografem!
teď, když je uprostřed druhého kola, požádali jsme Taylora, aby nám o tom něco napsal. přečtěte si jak a proč začít tvořit vlastní fotografickou historii..

PROČ SE DO TOHO PUSTIT?
denodenní pořizování fotografie je velký závazek s velkým přínosem. tady je pár důvodů proč se do toho pustit:
- představte si mít možnost nahlédnout zpět do kteréhokoliv dne roku a připomenout si co jste dělali, koho jste potkali, co jste se naučili... (často zjistíme, že jen těžko vzpomínáme co jsme dělali včera nebo minulou noc, co teprve celý loňský rok!)
- vaše roční fotoalbum bude famózním dokumentací vašich cest a úspěchů, vašich účesů i přátelství. čas běží překvapivě rychle.
- každodenní fotografování z vás udělá lepšího fotografa. denodenní používání vašeho foťáku vás naučí poznat jeho umění i limity. zlepšíte se v kompozici záběrů, začnete se zajímat o světlo a budete mnohem kreativnější, když budete nuceni přijít s něčím novým každý jednotlivý den.


PÁR TIPŮ JAK NA TO..
1. berte sebou fotoaparát opravdu všude
ano, všude. udělejte z toho zvyk. do obchodu kde běžně nakupujete, do restaurace, na party, do práce, do školy. jdete do kina? pořiďte si snímek foťákem, většina z nich umí fotit.pokud máte jeden z těch mini foťáčků, nemáte žádný důvod nemít ho v kapse bez přestání. a pokud ne, foťáky v telefonu jsou pro vás ideálním východiskem.
2. udělejte to tak, aby sdílení vaší fotky bylo opravdu snadné
můžete si zřídit vlastní blog a pak pro každou fotku vytvořit nový příspěvek, anebo ještě jednodušší je použít nějaký web orientovaný na sdílení fotek.. ideální je například http://flickr.com/ , http://www.fotolog.com/ anebo http://www.photoblog.com/ . pokud si najdete jednoduchý a rychlý způsob, bude vás to stát míň úsilí a bude vás to víc bavit.
3. obměňujte svoje témata
pokuste se zachytit celodenní události v jediné fotografii.pusťte se do fotografických exmperimentů. udělejte fotku někoho, s km jste se nově seznámili, něčeho co jste poprvé okusili anebo toho, co jste se právě naučili. nafoťte to, co vás rozesmálo. a nezapomeňte alespoň jednou za měsíc vyfotit sebe, aby byly zaznamenány i změny vás samotných.
4. vyprávějte příběh
využijte příspěvku na blogu anebo popisku fotky k tomu, abyste vysvětlili co se vlastně odehrává na jednotlivé fotografii. jak moc vám ten oběd chutnal? co vás přimělo vyfotit toho cizince? pomůže vám to pamatovat si, a také ti, kdo si budou vaše obrázky prohlížet, lépe pochopí proč jste udělali právě takovou fotku. není nutné psát příliš, stačí trochu dokreslit fotku.
5. nepřestávejte, ať se děje cokoliv
toto je asi nejdůležitější rada ze všech.. budete unavení a zpruzení každodenním focením. někdy jistě budete uvažovat o tom, že to vzdáte. nedělejte to! výsledné dílo stojí za tu námahu. připomeňte si váš hlavní důvod, proč jste do toho šli..
budou dny, kdy vám nic nebude připadat dost zajímavé na fotku, a dny, kdy si řeknete, že jste nedělali nic zaznamenání vhodného. i tehdy je ale někde kolem vás úžasný záběr, který chce být vyfocen.
vyjděte z domu ven, běžte na procházku. nebo zůstaňte vevnitř a jen se rozhlédněte kolem. vyfoťte něco, co má pro vás osobní hodnotu. nafoťte interiér vašeho domu, ať máte doklad o tom, jak se mění váš vkus v průběhu času. vyfoťte cokoliv, jen nepřestávejte.
řekněte o projektu i svým přátelům a zapojte je do něho také. jejich povzbuzování vám pomůže vytrvat!
6. přidávejte fotky včas a často
naplánujte si svůj postup, přidávejte fotky minimálně jednou týdně, ať se nezavalíte zpětným blogováním, to může být ubíjející.. ideální je přidávat fotky každý den, nebo aspoň každý druhý. znovu opakujeme, věnujte nějaký čas přípravě a vymyšlení opravdu lehkého a rychlého postupu, aby přidávání fotek bylo jednoduché a ne ubíjející.

Žádné komentáře: